Witam wszystkich mi³oœników TU£OWICKIEJ PORCELANY !!!

Strona, na której w³aœnie siê znajdujesz w ca³oœci poœwiêcona jest pasji,
jak¹ mo¿e byæ kolekcjonowanie porcelany z najznamienitszej fabryki porcelany na Œl¹sku.

MASZ KOLEKCJONERSKI PROBLEM?

NAPISZ WIADOMOή

JÊZYK, W KTÓRYM TOBIE ODPISZÊ:

wersja polskaenglish version

strona g³ównajak kupowaæ porcelanênaprawa porcelanyoryginalne znakireprodukcje imitacjeksi¹zki, albumy, recenzjelinkikontakt

galeria starej porcelany galeria starej porcelany Tillowitzart deco galeria starej porcelany Tillowitz

Po d³ugiej i wyczerpuj¹cej negocjacji ze sprzedawc¹ nareszcie mamy nasz wspania³y, wypatrzony, porcelanowy przedmiot na w³asnoœæ! Pêdzimy czym prêdzej do domu aby go rozpakowaæ, umyæ i ulokowaæ w mniej lub bardziej reprezentacyjnym miejscu w swojej kolekcji. Czêsto jednak pomiêdzy pieczo³owitym oczyszczeniem, a wyeksponowaniem musimy nasze cacuszko doprowadziæ do stanu nie budz¹cego w¹tpliwoœci spogl¹daj¹cych nañ oczu.

przyk³ad nieudolnej naprawyMimo naszej czujnoœci zdarza siê jednak tak, ¿e nasza porcelanowa zdobycz ma juz za sob¹ pewne przejœcia opisane w dziale "jak kupowaæ". Tak zwane "profesjonalne naprawy" w 95% potrafi¹ skutecznie oszpeciæ ogólne wra¿enie. Jeœli uwa¿amy, ¿e mo¿emy jeszcze wydaæ na naprawê ów zakupionych: talerzyka, figurki czy fili¿naki jeszcze troszkê pieniêdzy to kontaktujemy siê ze specjalist¹ od renowacji takich przedmiotów.

niebêdny zestaw do naprawy porcelany Oczywiœcie, jeœli ufamy swoim zdolnoœciom i cierpliwoœci mo¿emy podj¹æ siê renowacji porcelany we w³asnym - domowym zakresie. Pocz¹tki bywaj¹ bardzo trudne i mog¹ zakoñczyæ siê niepowodzeniem, ale mimo wszystko warto czasem spróbowaæ. Naprawa porcelany to nierozerwalna czêœæ pasji kolekcjonerstwa.

Jak siê do tego zabraæ?

Oczywiœcie na pocz¹tek myjemy nasz przedmiot u¿ywaj¹c do tego celu tradycyjnych przyborów: p³ynu do mycia naczyñ, kuchennej g¹bki, a tak¿e szczoteczki do zêbów. Szczoteczka najlepiej wyposa¿ona we w³oski o "zaokr¹glonych koñcówkach". Bardzo ³atwo podczas mycia mo¿emy uszkodziæ stare z³ocenia. Drug¹, ogromn¹ zalet¹ szczoteczki jest mo¿liwoœæ dotarcia do najbardziej niedostêpnych miejsc, takich jak uszka, a¿urowe wykoñczenia itd...
NIGDY, ale to PRZENIGDY nie sprawdzamy na starej porcelanie skutecznoœci mycia w zmywarkach!

usuwanie warstwy starego klejuNo dobrze, przedmiot mamy ju¿ czysty, widzimy dok³adnie miejsca klejenia, zalegaj¹ce warstwy kleju i niedok³adnie z³o¿one ze sob¹ elementy. Na pocz¹tek uzbrajamy sie w cierpliwoœæ!

Wk³adamy nasz poklejony przedmiot do pojemniczka z wod¹ i zapominamy o nim na czas od tygodnia nawet do 6. Oby tylko nie ca³kiem... Pamiêtamy przy tym, aby uzupe³niaæ ubytek wody (jeœli pojemnik jest otwarty). Osad po wodzie bywa natrudniej usuwalnym zabrudzeniem. elementy po rozklejeniu, przygotowane do ³¹czenia Co tydzieñ kontrolujemy, czy klej ju¿ odmók³. W tym celu, kontroluj¹c naprê¿enie miêœni, próbujemy oderwaæ od siebie klejone czêœci.

Jeœli uda³o siê nam ju¿ rozkleiæ wszystkie czêœci, to osuszamy i oczyszczamy powierzchnie z pozosta³oœci starego kleju.
W razie dalszych problemów z pozbyciem siê starego spoiwa z biskwitu, mo¿emy pozostawiæ nasz¹ porcelanê jeszcze na kilka dni w wodzie lub próbowaæ usun¹æ je w sposób mechaniczny.

Po wyci¹gniêciu, jeszcze raz, najlepiej rêcznie - paznokciem oczyszczamy powierzchniê. P³uczemy i osuszamy.

Mamy wszystkie elementy naszej uk³adanki przed sob¹. Sk³adanie zaczynamy od dopasowania elementów. dopasowywanie elementów Jeœli widzimy, ¿e szczelina miêdzy ³upkami porcelany nadal jest widoczna, raz jeszcze musimy oczyœciæ z pozostaj¹cego na powierzchniach kleju. Pos³u¿yæ siê mo¿na zmywaczem do paznokci. Ma on równie¿ drugie zastosowanie - odt³uszcza powierzchnie przed rozprowadzeniem po nich kleju, poprawiaj¹c efekt klejenia. Tak wiêc oczyszczone powierzchnie pasujemy ze sob¹ "na sucho" i ustalamy strategiê ³¹czenia.

klejenie najmniejszych elementów Strategia ta polega na ³¹czeniu klejem w pierwszej kolejnoœci elementów najmniejszych.
Dlaczego? Poniewa¿ po sklejeniu tych najwiêkszych ³upków nie bêdziemy w stanie dokleiæ pozosta³ych - wewnêtrzynych. Drug¹ spraw¹ jest warstwa kleju w spoinie, która równie¿ ma swoj¹ gruboœæ i potrafi skutecznie zablokowaæ doklejenie wewnêtrznych elementów uk³adanki.

sklejone ³upki Odt³uszczamy, pasujemy i kleimy ze sob¹ najmniejsze, najbardziej wewnêtrzne ³upki porcelany. W tym miejscu nale¿y wspomnieæ o rodzaju kleju.
Stosujemy klej zawieraj¹cy ¿ywicê epoksydow¹. Czas wi¹zania jest krótki, ale umo¿liwiaj¹cy dopasowanie elementów oraz po zwi¹zaniu usuniêcie nadmiaru kleju wspomnianym ju¿ zmywaczem do paznokci.
Klej rozprowadzamy zaostrzonym patyczkiem (wyka³aczk¹, zapa³k¹ itp...) na ca³ej d³ugoœci pêkniêcia, cienk¹, ale równ¹ warstw¹. Po z³o¿eniu (ca³y czas dociskaj¹c) kontrolujemy przyleganie ³¹czonych elementów. Jest to zadanie najtrdniejsze i wymagaj¹ce najwiêkszego zaanga¿owania i koncentracji. Nie œpieszymy siê. Dobrze by by³o, ¿eby iloœæ ³¹czonych ³upków porcelanowych za jednym razem nie przekracza³a liczby dwóch.

doklejanie ³upków wed³ug przyjêtej strategii Do usuwania nadmiaru kleju wokó³ naprawianego pêkniêcia, odt³uszczania powierzchni i innych czynnoœci zwi¹zanych z kosmetyk¹ polecane s¹ papierowe rêczniki kuchenne BIA£E. Nie poleca siê stosowania kolorowych z uwagi na ³atwe przenikanie farby do wnêtrza naprawianych pêkniêæ. Nie stosujemy równie¿ wszelkich bawe³nianych pa³eczek i p³atków kosmetycznych.

doklejanie pozosta³ych elementów Po sklejeniu najmniejszych elementów w wiêksze (przy tym ³atwiejsze w manewrowaniu) ³upki, pasujemy je do pozosta³ych - zewnêtrznych czêœci uk³adanki. Powtarzamy omówione wy¿ej czynnoœci klejenia, pamiêtaj¹c o estetyce po³¹czeñ do momentu, w którym nie pozostanie nam na stole ¿adna porcelanowa czêœæ.

Osobiœcie ¿yczê du¿o cierpliwoœci przy kubku gor¹cej herbaty w jesienne i zimowe wieczory, które najlepiej nadaj¹ siê na tego typu trudne, kolekcjonerskie zadania.

efekt koñcowy efekt koñcowy spód

strona g³ówna | jak kupowaæ | naprawa | oryginalne | reprodukcje | albumy | ciekawe linki | kontakt

© 2008-2024 www.porcelana-tulowice.pl

Publikacja materiałów bez zgody autora zabroniona.